Lachit Borphukan Essay in Assamese PDF | 2022 লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা

Lachit Borphukan – ১৬২২ খ্ৰীষ্টাব্দতৰ ২৪ নৱেম্বৰত আহোম সেনাৰ সৰ্বোচ্চ নেতা মোমাই তামুলী বৰবৰুৱা আৰু তেওঁৰ পত্নী কুন্তী মৰাণৰ পুত্ৰ লাচিত বৰফুকনৰ আহোম ৰাজধানী গড়গাঁৱৰ ওচৰে-পাজৰে তেওঁৰ জন্ম হৈছিল বুলি কোৱা হয়। লাচিত বৰফুকনৰ দেউতাক আহোমৰ লান-ফিমা বংশৰ আছিল। বীৰ লাচিত আছিল ম’-মাইৰ সপ্তম পুত্ৰ তেখেতৰ ভাতৃৰ নাম মবাও-লাও আৰু লাপেট-লাও, ভগ্নীৰ নাম লাইছেং, জন্মসূত্ৰে তেওঁৰ নাম আছিল লা-চিত ৷

অসমৰ ইতিহাসত যিসকল বীৰ যোদ্ধাৰ নাম জিলিকি আছে সেইসকলৰ ভিতৰত লাচিত বৰফুকন অন্যতম ।ইংৰাজী ২৪ নৱেম্বৰৰ দিনটো অসমত লাচিত ফুকনৰ বীৰত্ব আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত অসমীয়া সেনাৰ বিজয়ৰ স্মৃতিত লাচিত-দিৱস হিচাপে প্ৰতি বছৰে অসম বাসিয়ে পালন কৰি আহিছে।

Lachit Borphukan in Assamese

জন্ম ১৬২২ খ্ৰীষ্টাব্দতৰ ২৪ নৱেম্বৰত
মৃত্যু ১৬৭২ খ্ৰীষ্টাব্দতৰ ২৫ এপ্ৰিলত
পিতৃ মোমাই তামুলী বৰবৰুৱা
মাতৃ কুন্তী মৰাণ
সমাধিস্থল হোলোঙাপাৰ, যোৰহাট, অসম
গৃহস্থান চে-ৰাই-ডয়
ধৰ্ম আহোম ধৰ্ম, ফুৰালুং

Lachit Borphukan Short Note in Assamese

এটা ৰাজপৰিয়ালত জন্ম গ্ৰহণ কৰা বাবে বীৰ লাচিতে সামৰিক আৰু অসামৰিক দুয়োধৰণৰ শিক্ষা লাভ কৰিব লগা হৈছিল। তেওঁ এটা ৰাজপৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু দায়িত্ব, আনুগত্য আৰু সততাৰ গুণাগুণউত্তৰাধিকাৰী হিচাপে পাইছিল। গাঁওৰ অন্যতম বিখ্যাত জনজাতি হৈছে বিখ্যাত লান ফিমা ৰাজবংশ আৰু এই লাচিত সেই বংশৰ আছিল। এই ৰাজবংশৰ প্ৰথম জন ব্যক্তি চুকাফাৰ লগত তেঁও অসমলৈ আহিছিল।

তেওঁ প্ৰথমে ঘোঁৰাচালক হিচাপে নিযুক্ত হৈছিল। এই স্থিতিত থাকোতে, তেওঁ অতি শক্তিশালী ঘোঁৰানিয়ন্ত্ৰণ কৰিছিল। ঘোঁৰা বৰুৱা, দুলীয়া বৰবৰুৱা, শিমুলগুৰীয়া ফুকন, দোলাকাষৰীয়া বৰুৱা (দোলা কঢ়িওৱা আৰু পালি পহৰীয়া সকলক চলোৱা)হোৱাৰ পিছত চাওফা চুপুংমুৰ ফুকানলুং হৈ পৰে।

লাচিত বৰফুকনক সেনাপতি নিযুক্তি দিয়াৰ সময়লৈকে ইতিমধ্যে মোগলে গুৱাহাটী আক্ৰমণ কৰি ১৬৬৩ চনত “ঘিলঝাৰীঘাটৰ সন্ধি ” নামেৰে জনাজাত অপমানজনক শান্তি চুক্তিত আহোমসকলক স্বাক্ষৰ কৰিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল।পূৰ্বতে উল্লেখ কৰা সন্ধিৰ অধীনত অন্যায় আৰু বোজাদাৰ শাস্তি আৰোপ কৰা হৈছিল আহোম ৰাজ্য।

শৰাইঘাট যুদ্ধৰ শেষৰ ফালে বৃহৎ মোগল সৈন্যৰ সনমূখত আহোম বাহিনীয়ে পিছুৱাই যাবলৈ ধৰিলে। সেই সময়ত আহোমৰ সেনাপতি লাচিতৰ প্ৰচণ্ড জ্বৰ হৈ আছিল। ৰোগীয়া মানুহজনে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ নাও এখনত উঠি সৈনিক সকলক সম্বোধন কৰি ক’লে, “অসমীয়া ৰণুৱা সকল মই যুঁজিহে মৰিম। নাইবা মোক বঙালে ধৰি লৈ যাওক তোমালোক সুখেৰে ঘৰলৈ যোৱা।”এই কথাবোৰে সৈনিকসকলক নতুনকৈ উৎসাহিত কৰিছিল আৰু তেওঁলোকে দুগুণ সাহসেৰে যুদ্ধ কৰি মোগলক পৰাস্ত কৰিছিল।

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত জয়ী হোৱাৰ পিছতেই আহোমৰ বীৰ সেনাপতি লাচিত বৰফুকনৰ ১৬৭২ খ্ৰীষ্টাব্দতৰ ২৫ এপ্ৰিলত  মৃত্যু হয়। যুদ্ধৰ সময়ত তেওঁৰ তীৰকঁপে জ্বৰ হৈছিল আৰু সেই জ্বৰৰ শৰীৰৰ সৈতে যুঁজিছিল। লাচিতৰ মৃত্যুৰ পিছত চাওফা উদয়াদিত্য সিংহই যোৰহাটৰ পৰা ১৬ কিলোমিটাৰ নিলগত ১৬৭২ চনত “লাচিত মৈদাম” নিৰ্মাণ কৰে।

Lachit Borphukan Assamese PDF Links

Lachit Borphukan PDF Click here
AssamSakori Whatapp Group Click here
AssamSakori Telegram Group Click here
YouTube Channel Click here

 

Lachit Borphukan biography

24 November 1622
Was Lachit Borphukan a king a general of the Ahom Kingdom
24 November every year

Leave a Comment