Indian Air Force Recruitment 2021 – 83 খালী পদ Group C Civilian

Indian Air Force Recruitment 2021

 

Indian Air Force Recruitment 2021

Last Date :আজিৰ পৰা 30 দিন

ভাৰতীয় বায়ু সেনাই সমগ্ৰ দেশৰ বিভিন্ন বায়ু সেনা ষ্টেচন/ইউনিটত ৮৩ টা Group C অসামৰিক খালী পদৰ নিযুক্তিৰ বাবে এক জাননী প্ৰকাশ কৰিছে। আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে ইয়াত আবেদন কৰিব পাৰে।

পদৰ নাম: Group C চিভিলিয়ন

পদৰ সংখ্যা: 83

পোষ্ট-ৱাইজ খালী পদ: 

  1. অধীক্ষক (দোকান): 01 (Superintendent (Store)
  2.  নিম্ন বিভাগৰ কেৰাণী (এলডিচি): 12 (Lower Division Clerk (LDC)
  3. কুক (সাধাৰণ গ্ৰেড): 04 (Cook (Ordinary Grade)
  4. কাঠমিস্ত্ৰী (দক্ষ):01 (Carpenter (Skilled)
  5. অসামৰিক যান্ত্ৰিক পৰিবহন চালক (সাধাৰণ গ্ৰেড): 45 (Civilian Mechanical Transport Driver (Ordinary Grade)
  6. ফায়াৰমেন: 01 (Fireman)
  7. মাল্টি টাস্কিং ষ্টাফ (এমটিএছ): 18 (Multi Tasking Staff (MTS)

Indian Air Force Recruitment যোগ্যতা

বয়সৰ সীমা: সকলো পদৰ বাবে 18-25 বছৰ (বয়সৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ হৈছে আবেদন প্ৰাপ্ত কৰাৰ অন্তিম তাৰিখ)।

 

বয়সৰ ৰেহাই:
  • (আই) অ’বিচিৰ প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে 03 বছৰ।
  • অনুসূচীত জাতি/জনজাতি শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে (আইআই) 05 বছৰ।
  • (তৃতীয়) শাৰীৰিকভাৱে বিকলাঙ্গ প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে 10 বছৰ। (অনুসূচীত জাতি, অনুসূচীত জনজাতিৰ শাৰীৰিকভাৱে বিকলাঙ্গ লোকৰ ক্ষেত্ৰত অতিৰিক্ত 05 বছৰ আৰু অ’বিচি শ্ৰেণীৰ বাবে 03 বছৰ)

Indian Air Force Recruitment বাছনি প্ৰক্ৰিয়া

  • বয়সৰ সীমা, নিম্নতম অৰ্হতা, নথিপত্ৰ আৰু প্ৰমাণপত্ৰৰ হিচাপত সকলো আবেদন পৰীক্ষা কৰা হ’ব। তাৰ পিছত, যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলক লিখিত পৰীক্ষাৰ বাবে কল লেটাৰ জাৰী কৰা হ’ব।
  • যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে লিখিত পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’ব লাগিব। লিখিত পৰীক্ষাটো নিম্নতম শিক্ষাৰ অৰ্হতাৰ ওপৰত আধাৰিত হ’ব।
  • লিখিত পৰীক্ষাত (আই) জেনেৰেল ইন্টেলিজেন্স এণ্ড ৰিজনিং (আইআই) সাংখ্যিক দক্ষতা (তৃতীয়) সাধাৰণ ইংৰাজী (চতুৰ্থ) সাধাৰণ সজাগতা (পদৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি) থাকিব।
  • প্ৰশ্ন তথা উত্তৰ কাকত ইংৰাজী আৰু হিন্দী হ’ব।
  • লিখিত পৰীক্ষাত যোগ্যতা/শ্ৰেণীৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি প্ৰযোজ্য হ’লে প্ৰয়োজনীয় সংখ্যক প্ৰাৰ্থীক তালিকাভুক্ত কৰা হ’ব আৰু দক্ষতা/শাৰীৰিক/ব্যৱহাৰিক পৰীক্ষাৰ বাবে আহ্বান জনোৱা হ’ব।
  • তালিকাভুক্ত প্ৰাৰ্থীসকলে মূল প্ৰমাণপত্ৰ, আবেদনৰ সৈতে সংলগ্ন পৰিশিষ্টৰ প্ৰতিলিপি আনিব লাগিব।

 

Indian Air Force নিযুক্তিৰ বাবে কেনেদৰে আবেদন কৰিব?

যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে খালী পদ আৰু অৰ্হতা সাপেক্ষে তেওঁলোকৰ পচন্দৰ ওপৰোক্ত বায়ু সেনা কেন্দ্ৰৰ যিকোনো এটাত আবেদন কৰিব পাৰে। নিম্নলিখিত নথিপত্ৰৰ সৈতে যথাযথভাৱে সমৰ্থিত (ইংৰাজী/হিন্দীত টাইপ কৰা) অধীনত দিয়া ফৰ্মেট অনুসৰি আবেদন হৈছে ‘এমপ্লয়মেণ্ট নিউজ/ ৰোজগাৰ সংবাদ’ত এই বিজ্ঞাপনপ্ৰকাশৰ অন্তিম তাৰিখৰ পৰা 30 দিনৰ ভিতৰত পছন্দ অনুসৰি সংশ্লিষ্ট বায়ু সেনা কেন্দ্ৰত উপস্থিত হোৱা।
(ক) শিক্ষাৰ অৰ্হতা, বয়স, কাৰিকৰী অৰ্হতা, শাৰীৰিকভাৱে বিকলাঙ্গ, অভিজ্ঞতা প্ৰমাণপত্ৰ আৰু জাতিপ্ৰমাণপত্ৰ (অনুসূচীত জাতি/অনুসূচীত জনজাতি/অ’বিচি প্ৰাৰ্থীৰ ক্ষেত্ৰত সক্ষম অসামৰিক কৰ্তৃপক্ষই জাৰী কৰা) আদিৰ সমৰ্থনত সকলো নথিপত্ৰ আবেদনৰ সৈতে স্ব-প্ৰমাণিত হ’ব লাগে।
(খ) তেওঁলোকৰ সংৰক্ষিত কোটাৰ বিপৰীতে অ’বিচি প্ৰাৰ্থী নিযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ জাতিকেন্দ্ৰীয় অ’বিচিৰ তালিকাৰ অধীনত তালিকাভুক্ত কৰিব লাগে কিয়নো কেন্দ্ৰীয় তালিকাৰ অধীনত তালিকাভুক্ত জাতিৰ প্ৰাৰ্থী কেৱল কেন্দ্ৰীয় সেৱাত নিযুক্তিৰ বাবে যোগ্য। ওবিচিত ক্ৰীমি লেয়াৰ ৰ সন্দৰ্ভত শেহতীয়া নিয়মবোৰ অনুসৰণ কৰিব লাগিব। অ’বিচি হিচাপে সংৰক্ষণ বিচৰা প্ৰাৰ্থীসকলে আবেদনৰ সৈতে প্ৰমাণপত্ৰ দাখিল কৰিব লাগিব যে তেওঁ কোনো ক্ৰীমি লেয়াৰৰ অন্তৰ্ভুক্ত নহয়।
(গ) প্ৰাক্তন সেৱাকৰ্মীৰ ক্ষেত্ৰত ডিচচাৰ্জ বুকৰ স্ব-প্ৰমাণিত ফটোকপি আবেদনৰ সৈতে দাখিল কৰিব লাগিব।
(ঘ) শেহতীয়া ফটোগ্ৰাফ (পাছপোৰ্টৰ আকাৰ) যথাযথভাৱে স্ব-প্ৰমাণিত হোৱাৰ সৈতে ইংৰাজী/হিন্দীত যথাযথভাৱে টাইপ কৰা আবেদন প্ৰপত্ৰ। আন যিকোনো সমৰ্থনকাৰী দস্তাবেজ (স্ব-প্ৰমাণিত), ষ্টাম্প (বোৰ) 10/- টকা পেষ্ট কৰা স্ব-ঠিকনা যুক্ত খাম। ঠিকনা ইংৰাজী / হিন্দীত টাইপ কৰিব লাগে। প্ৰতিটো পদৰ বাবে পৃথক এপ্লিকেচন ফৰৱাৰ্ড কৰিব লাগে। আৱেদনকাৰীসকলে খামটোত স্পষ্টভাৱে উল্লেখ কৰিব “——– আৰু শ্ৰেণী——– পদৰ বাবে আবেদন”।
(ঙ) দুখন পাছপোৰ্ট আকাৰৰ আলোকচিত্ৰ (আবেদন পত্ৰত স্থিৰ কৰাৰ দৰে একে)।
অন্তিম তাৰিখ: আৱেদন প্ৰপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ অন্তিম তাৰিখ হৈছে এই বিজ্ঞাপনৰ প্ৰকাশৰ তাৰিখৰ পৰা 30 দিন [বিজ্ঞাপনৰ তাৰিখ: 24 ৰ পৰা 30-10-2021]।
আবেদন পত্ৰ ইয়াত ক্লিক কৰক
বিজ্ঞাপনৰ বিৱৰণ ইয়াত ক্লিক কৰক

 

Leave a Comment