Assam High School Teacher Recruitment 2022, 387 স্নাতক শিক্ষকৰ খালী পদ

Assam High School Teacher Recruitment 2022

 

অসমৰ মাধ্যমিক শিক্ষা সঞ্চালকালয়ে বিভিন্ন চৰকাৰত 387 জন স্নাতক শিক্ষক (Arts, Science, Hindi) আৰু সংস্কৃত শিক্ষকৰ খালী পদৰ নিযুক্তিৰ বাবে এক নিযুক্তি জাননী প্ৰকাশ কৰিছে। মাধ্যমিক শিক্ষা বিভাগ, চৰকাৰৰ অধীনৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়সমূহ। অসমৰ। আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে ইয়াত অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে।

Assam High School Teacher Recruitment 2022

পদৰ নাম: স্নাতক শিক্ষক (Graduate Teacher)

পদৰ সংখ্যা: 387 টা পদ

  • কলা (Arts): 224 টা পদ
  •  বিজ্ঞান (Science): 121 টা পদ
  •  হিন্দী (Hindi): 29 টা পদ
  •  সংস্কৃত (Sanskrit): 13 টা পদ

দৰমহা স্কেল: 14,000 টকা – 60,500 টকা যাৰ ভিতৰত আছে প্ৰতি মাহে 8,700 টকাৰ গ্ৰেড পে আৰু নিয়মৰ অধীনত গ্ৰহণযোগ্য অন্যান্য ভাট্টা (allowances)।

Assam High School Teacher Recruitment ৰ যোগ্যতা

ৰাষ্ট্ৰীয়তা: প্ৰাৰ্থীসকল অসমৰ স্থায়ী বাসিন্দা হ’ব লাগিব।

বয়সৰ সীমা: প্ৰাৰ্থীৰ বয়স 18 বছৰৰ কম হ’ব নালাগে আৰু 01.01.2021 তাৰিখত 40 বছৰতকৈ অধিক হ’ব নালাগে।

বয়সৰ ৰেহাই: বয়সৰ ওপৰৰ শিথিলতা নিম্নলিখিত ধৰণৰ হ’ব-

  • অবিচি/এম.ও.বি.চি. : 3 বছৰ
  • এছটি/এছচি: 5 বছৰ
  • প্ৰাক্তন সৈনিক: 2 বছৰ
  • পিডব্লিউডি: 10 বছৰ
 
শিক্ষাগত অৰ্হতা:

স্নাতক শিক্ষক (কলা আৰু বিজ্ঞান) (Arts & Science)

  1. স্নাতক শিক্ষক (কলা) পদৰ বাবে, প্ৰাৰ্থী জন কলা / বাণিজ্য স্নাতক বা কলা/ বাণিজ্যত স্নাতকোত্তৰ হ’ব লাগিব যি স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক বা স্নাতকোত্তৰ (বা ইয়াৰ সমতুল্য) কমেও 50% নম্বৰ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষক শিক্ষা পৰিষদৰ স্বীকৃত প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা শিক্ষাৰ স্নাতক (বি.এড.) হ’ব লাগিব।
  2. স্নাতক শিক্ষক (বিজ্ঞান) পদৰ বাবে, প্ৰাৰ্থীজন বিজ্ঞান স্নাতক বা বিজ্ঞানৰ স্নাতকোত্তৰ হ’ব লাগিব যি স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক বা স্নাতকোত্তৰ (বা ইয়াৰ সমতুল্য) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা পৰিষদৰ পৰা শিক্ষাস্নাতক (বি.এড.) ত কমেও 50% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিব।
  3. মাধ্যমিক টিইটি ৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰাৰ্থীয়ে ইউআৰ শ্ৰেণীৰ বাবে প্ৰতিখন কাকতত 60% নম্বৰ আৰু অ’বিচি/এম.ও.বি.চি., অনুসূচীত জাতি, এছ.টি.(পি.), এছ.টি.(এইচ.) আৰু পি.ডব্লিউ.ডি. শ্ৰেণীৰ বাবে 55% নম্বৰ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

স্নাতক শিক্ষক (হিন্দী) (Hindi)

  1. 50% নম্বৰৰ সৈতে হিন্দীত প্ৰবীণ / ৰত্ন আৰু 50% নম্বৰৰ সৈতে ডিগ্ৰী অৰ্হতা বা যিকোনো স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা 50% নম্বৰৰ সৈতে কলাত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী, বা 50% নম্বৰৰ সৈতে বি.এ. আৰু 50% নম্বৰৰ সৈতে কলাত স্নাতকোত্তৰ বিষয় হিচাপে হিন্দী থকা আৰু 50% নম্বৰৰ সৈতে হিন্দীত 50% নম্বৰৰ সৈতে বি.এ. উত্তীৰ্ণ হৈছে।
  2. বি.টি. / বি.এড. যিকোনো স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ডিগ্ৰী (পাৰাংগাটক 8.এড ডিগ্ৰী হিচাপে গণ্য কৰিব লাগিব)।
  3. মাধ্যমিক টিইটি ৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰাৰ্থীয়ে ইউআৰ শ্ৰেণীৰ বাবে প্ৰতিখন কাকতত 60% নম্বৰ আৰু অ’বিচি/এম.ও.বি.চি., অনুসূচীত জাতি, এছ.টি.(পি.), এছ.টি.(এইচ.) আৰু পি.ডব্লিউ.ডি. শ্ৰেণীৰ বাবে 55% নম্বৰ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

 

  • Guwahati High Court বাবে LDA আৰু Copyist নিযুক্তি, 237 জনৰ খালী পদ
  • BSF Constable Recruitment 2022, 2788 কনিষ্টবল ট্ৰেডছমেন ৰ খালী পদ, অনলাইন আবেদন

 

স্নাতক শিক্ষক (সংস্কৃত) (Sanskrit)

  1. 50% নম্বৰৰ সৈতে শাস্ত্ৰী আৰু 50% নম্বৰৰ সৈতে ডিগ্ৰী অৰ্হতা বা যিকোনো স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা 50% নম্বৰৰ সৈতে কলাত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী, বা 50% নম্বৰৰ সৈতে বি.এ. আৰু সংস্কৃতত 50% নম্বৰ ৰ সৈতে সংস্কৃত বা কলাত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী থকা বিষয়বোৰৰ ভিতৰত এটা।
  2. বি.টি. / বি.এড. যিকোনো স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ডিগ্ৰী।
  3. মাধ্যমিক টিইটি ৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰাৰ্থীয়ে ইউআৰ শ্ৰেণীৰ বাবে প্ৰতিখন কাকতত 60% নম্বৰ আৰু অ’বিচি/এম.ও.বি.চি., অনুসূচীত জাতি, এছ.টি.(পি.), এছ.টি.(এইচ.) আৰু পি.ডব্লিউ.ডি. শ্ৰেণীৰ বাবে 55% নম্বৰ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

High School Teacher নিৰ্দেশনাৰ মাধ্যম:

  1. অসম মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ৰ ক্ষেত্ৰত, প্ৰাৰ্থীজনে এইচএছএলচি বা সমতুল্য পৰীক্ষাত এটা বিষয় হিচাপে অসম ভাষাৰ সৈতে উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব বা অক্সম সাহিত্য সভাৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা অসম ভাষাত ডিপ্লোমা থাকিব লাগিব বা অসম মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ত এইচএছএলচি পৰ্যায়লৈকে পঢ়িব লাগিব।
  2. বঙালী মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ৰ ক্ষেত্ৰত, প্ৰাৰ্থীজনে এইচএছএলচি বা সমতুল্য পৰীক্ষাত বঙালী ভাষাৰ সৈতে এটা বিষয় হিচাপে উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব বা বৰাক উপত্যকা বাঙ্গা সাহিত্য অ সংস্কৃতি সন্মিলনৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা  মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ত এইচএছএলচি পৰ্যায়লৈকে পঢ়িব লাগিব।
  3. হিন্দী মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ৰ ক্ষেত্ৰত, প্ৰাৰ্থীজনে হিন্দী ভাষাৰ সৈতে এইচএছএলচি বা সমতুল্য পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব বা হিন্দী মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ত এইচএছএলচি লেভেটলৈ পঢ়িব লাগিব।
  4. বড়ো মিডিয়াম স্কুলৰ ক্ষেত্ৰত, প্ৰাৰ্থীজনে এইচএছএলচি বা সমতুল্য পৰীক্ষাত বড়ো ভাষাক এটা বিষয় হিচাপে লৈ উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব বা বড়ো মিডিয়াম স্কুলত এইচএছএলচি পৰ্যায়লৈকে পঢ়িব লাগিব।

Assam High School Teacher Recruitment ৰ বাবে কেনেদৰে আবেদন কৰিব?

আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে অফিচিয়েল DSE অসম নিযুক্তি পৰ্টেললৈ গৈ এই খালী পদৰ বাবে অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে। প্ৰাৰ্থীসকলে অসম উচ্চ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষকৰ খালী পদৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ তলত উল্লেখ কৰা পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰিব পাৰে।

  1. “অনলাইন এপ্লিকেচন”ত ক্লিক কৰক আৰু “এতিয়া পঞ্জীয়ন কৰক” ক্লিক কৰি পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰক।
  2. পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ত, আপোনাৰ সকলো ব্যক্তিগত আৰু শৈক্ষিক বিৱৰণ পূৰণ কৰক আৰু প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ আপলোড কৰক।
  3. শেষত, প্ৰপত্ৰখন দাখিল কৰক।
  4. আৱেদন প্ৰপত্ৰৰ এটা প্ৰিণ্ট আউট লওক।

High School Teacher Recruitment ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ

অনলাইন আবেদন দাখিলৰ আৰম্ভণি তাৰিখ: 15/01/2022
অনলাইন আবেদন দাখিলৰ অন্তিম তাৰিখ: 31/01/2022
Online Application click here
Advertisement click here
Official Website click here

Leave a Comment